hopudli написал:
Смотрел недавнопо телику передачу, и вот какие узнал подробности о пиве. Оказывается, даже среди дорогих сортов пива практически нереально встретить НАСТОЯЩЕЕ ПИВО! (но никак не порошок, разведённый водой).
Данное утверждение из разряда желтой прессы. Самое страшное, что добавляют в украинское пиво - патоку. Подумайте хорошо, как создать химический заменитель хмеля? Головой подумайте, своей причем, как это возможно?
Отсутствует
Можно сварить пиво, высушить в порошок, а потом разводить, как фруктовые соки
Но вот будет ли это экономически выгодно?
Отсутствует
dapgker написал:
родоначальники пива это немцы
Нет, родоначальниками щитаються Египтяны...
И только в средние века европейские монахи усовершенствовали древний способ приготовление пива, добавив туда хмель...
Отсутствует
ПЕРШІ ЗГАДКИ ПРО ПИВО
Пиву пощастило - у нього достатньо насичена біографія. Змінювались правителі та релігії, моди та стилі, пиво пили завжди. Пили та нахвалювали, не вникаючи в подробиці біографічного плану. Хоча, напевно, і дарма. Пиво гідне того, щоб подробиці його минулого були відомі. Тому що воно, це минуле, - цікаве та повчальне.
Отже, суто за факттами і основними віхами історичної генеології його величності пива.
Вперше пиво згадувалось ще в античності. Ученими був виявлений древній манускрипт на папірусі, у якому близько 3 тисяч років тому батько дорікав своєму сину за те, що той занадто часто заглядає в заклад, де п'ють "гаг" - один із сортів пива. Про способи приготування пива писали Геродот і Гекатей, Діодор і Теофраст. Останній називав ячмінний напій "zythos", що деякі фахівці зв'язують з давньослов'янською назвою "сита", медяним напоєм (від слова "ситити", насичувати воду медом).
У древній столиці Єгипту Тель-эль-Амарне британськими археологами були знайдені залишки броварні кінця XV початку XIV ст. до нашої ери. Вона належала храму, побудованому знаменитою Нефертіті. У той час пиво було невід'ємним продуктом у раціоні єгиптян разом із цибулею та хлібом. Однією із найважливіших частин добової норми людей, що будували піраміди у Древньому Єгипті були три жбани пива.
До наших часів зберігся один із рецептів його приготування, дотримуючись якого, гарний ячмінь потрібно було кілька разів намочити до утворення "пластівців", висушити; приготувати з нього хліб, додавши закваску; потім трохи присмажити і знову настояти на воді. Крім ячменя, пиво готували ще й із пшеничного солоду. Центром єгипетського пивоварства було місто Пелузій, що знаходиться біля Нілу. Тому пиво часто називалося "пелузійським напоєм".
Свідченням бурхливого розвитку пивоварства в іншій найдавнішій цивілізації Сходу - Шумерській, розташованій в південній частині Межиріччя Тигру та Єфрата, є клиноподібні письмена на глиняних табличках III тис. до н.е. Вони розповідають про те, що тільки за два місяці на царській броварні м. Легаш було перероблено 300 тонн ячменю.
У Древній Індії пиво називалося "джовара" і "мурва" та готувалося з великого злаку - сорго. На санскрипті цей напій, що охмеляє, називався "сура".
Древні китайці робили пиво з рису, а в доколумбовій Америці індіанці смакували пивоподібним напоєм з маїсу (кукурудза), додаючи туди перець і називаючи цей продукт "чича". У деяких районах Верхньої Амазонки дотепер зберігся древній рецепт приготування чорного пива зі смажених зерен.
Самі споконвічні шанувальники пива серед арійських народів - фригійці, що заселяли Малу Азію в II тисячолітті до н.е. і фракійці, жителі Балкан і Низини Дунаю. Одне з фракійских племен вживало два основних сорти пива - з ячменя і з пшона, причому для смаку в пиво додавалися різні трави.
(с) morepiva.com
Жизнь сама по себе бессмысленна. И только мы наполняем ее смыслом.
Только дайте мне возможность ворочать миллионами, и я упру миллиард/
Отсутствует
Жизнь сама по себе бессмысленна. И только мы наполняем ее смыслом.
Только дайте мне возможность ворочать миллионами, и я упру миллиард/
Отсутствует
Наверное боян, но как говорится, повторение, мать... http://www.youtube.com/watch?v=xdENIiQyiUI&NR=1
и немного истины http://www.youtube.com/watch?v=bwqaw3zZ … re=related
No tears to cry, no feelings left
This species has amused itself to death
Roger Waters (Amused to Death)
Отсутствует
хорошая закусь к пиву
КОШКА В МАРИНАДЕ
СОСТАВ
1 кошка среднего веса
250 г моркови
корень петрушки
360 г лука репчатого
0,5 кг репы
150 г томатной пасты
полстакана подсолнечного масла
50 г сахара
300 г уксуса
Способ приготовления:
Подготовленную кошку нарубают на порционные куски и варят с добавлением моркови, корня петрушки, соли и специй. Куски вареной кошки кладут в посуду, заливают маринадом и тушат до готовности, затем охлаждают. Для маринада подготовленные лук репчатый, морковь, петрушку (корень), бланшированную репу нарезают соломкой, обжаривают на растительном масле с добавлением томатного пюре, затем подливают немного бульона от варки кошки, добавляют уксус, перец и кипятят 15-20 мин. В конце варки добавляют лавровый лист, соль, сахар. Можно посыпать мелко нарезанной зеленью петрушки или укропа.
Отредактированно CTpeKo3a (25.06.2009 11:02:47)
Отсутствует
а кроликом низзя заменить?
Отсутствует
Dr.Salvator написал:
а кроликом низзя заменить?
... ну незнаю ... у меня дома только кот
Отсутствует
дык, принимаю заказы на более экзотических тварей
Отсутствует
Dr.Salvator написал:
принимаю заказы на более экзотических тварей
писец незаметный есть?
Отсутствует
А я бы от жаренных тараканов не отказался бы... Насобирай-ка мне пол-литровую баночку прусачков.
No tears to cry, no feelings left
This species has amused itself to death
Roger Waters (Amused to Death)
Отсутствует
Отсутствует
Cutter Slade написал:
Что такое - не слышал о таких животных? И это отнюдь не мифическое животное, но вид видимо уже вымер. Иногда как найдет тоска, сижу и скучаю за их дивным дружным топотом на кухне...
No tears to cry, no feelings left
This species has amused itself to death
Roger Waters (Amused to Death)
Отсутствует
koff написал:
соберитесь
уже уезжаем?
Отсутствует
Cutter Slade написал:
уже уезжаем?
да!
шас вот вздремну часок и за руль...
Отсутствует
kaa написал:
да!
чудненько.
ружжо и орехи брать?
Отсутствует
s0rr0w написал:
Орехи зачем?
белочку кормить
Отсутствует